16 серпня відбулися зміни у 560 Постанові, одна з яких торкнулась форми самої заяви до ТЦК та СП про надання відстрочки від призову під час мобілізації. Зміни набули чинності 21 серпня. До цієї дати була чинною інша форма такої заяви та ті претенденти на відстрочку з числа військовозобов’язаних, хто звернувся з цим питанням до серпневих змін, не повинні подавати заяву за новим зразком.
Як оформити відстрочку в ТЦК - нові правила та вимоги
Після 21 серпня цього року заява до ТЦК про надання відстрочки готується по уніфікованій зміненій формі.
Вимоги до заяви загалом такі, що у ній має відображатись інформація згідно зі зразком. Додаються до неї визначені законодавством підтверджуючі документи на вибір або оригінали, або їх копії, що засвідчені в установленому порядку.
Як правильно писати заяву про надання відстрочки
Фактично потреби у написанні немає, а необхідно її заповнити за зразком заяви до ТЦК та СП про надання відстрочки (4 додаток 560 Постанови).
Заява додана в прикріпленому файлі. З неї не потрібно нічого видаляти, тобто вона має зберегти загалом першочерговий вигляд. Тільки заповнюються відповідні графи. Документи, на які посилаються в заяві про надання відстрочки від армії доцільно прописувати із зазначенням їх реквізитів (серії, номеру) та дати видачі.
Важливим є вірне зазначення пункту 23 статті мобілізаційного закону як підставу для відстрочки.
Не менш визначальним для позитивного результату є збір та подання документів, що підтверджують право заявника на відстрочку від призову, а також заповнення певних додатків, які також мають доказову силу, про які детально розповідаємо далі. Такий перелік відображений в 5 додатку цієї ж 560 Постанови із розбивкою по категоріям осіб-претендентів.
На практиці найскладнішим виявляється самостійно розібратися у яких випадках ставити відмітку, а в яких не потрібно цього робити, щодо відсутності/наявності родичів та в яку з тих трьох граф (абзаців), що виокремлюються квадратами попереду, необхідно таку відмітку поставити.
Спочатку необхідно роз’яснити, що така інформація уточняється у заяві на відстрочку від мобілізації на підставі пунктів 9, 13, та 14 першої частини 23 статті закону про мобілізацію у зв’язку з необхідністю утримання або догляду на постійні основі за певною категорією родичів.
По 9 пункту першої частини 23 статті проставлення відмітки (простими словами відмітка «V») потребують лише випадки коли відстрочку від мобілізації оформлює заявник-військовозобов’язаний, що здійснює догляд за батьками дружини.
У разі здійснення догляду за своєю дитиною, дружиною, батьками таку відмітку ставити не потрібно, оскільки в цих випадках перевірка наявності іншої рідні не вимагається.
Оформляючи заяву про від строчку від служби в армії по 13 пункту ставити відмітку потрібно, якщо заявник єдиний син, а інші родичі відсутні, які б могли здійснювати утримання його батьків.
У випадках, коли такі невійськовозобов’язані є, проте вони не можуть утримувати батьків заявника в силу певних обставин (інвалідності чи іншого), відмітка не проставляється. Разом із цим, за таких обставин подаються докази не можливості здійснення цими людьми утримання батьків заявника.
Не потребує відмітки також випадки, коли родина має двох військовозобов’язаних (два сини, син і батько), і батьки або один із них, що потребують постійного догляду, серед цих двох мають обрати того, хто буде їх доглядати. В цих випадках до заяви додається 15 додаток Порядку, в якому цей вибір відображається у письмовій формі.
По 14 пункту позначка «V» ставиться на початку третього абзацу заяви про відстрочку від армії в разі відсутності працездатних членів сім’ї 1-го та 2-го ступеня споріднення.
У випадку присутності таких осіб, місце для відмітки залишається порожнім, а лише до заяви додаються документи, що такі особи не можуть здійснювати постійний догляд відповідно до закону.
Куди та як подавати заяву про надання відстрочки
Така заява з будь-якої підстави, визначеної у 23 статті згаданого мобілізаційного закону, в особливий період та в період мобілізації подається військовозобов’язаним особисто на ім’я голови комісії при центрах комплектування районної та міської ланок.
Обов’язок оформлення відстрочки заброньованим у визначеному Урядом порядку працівникам покладено на органи держвлади, місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у яких військовозобов’язані відповідно заброньовані, у ТЦК, де вони територіально розміщуються. Вони повинні подати до свого ТЦК документи відповідно до переліку 5 до 560 Постанови.
Важливо знати, що особисто подати не дорівнює з’явитися особисто до ТЦК та подати заяву, чим грішать посадовці військкоматів. Відправивши заяву поштовим зв’язком, її автор будете діяти цілком правомірно. Наразі сформована позитивна судова практика з даного питання на користь військовозобов’язаних.
Одночасно 560 Порядок передбачає оформлення відстрочки від призову у військо у мобілізаційні часи за допомогою ЄДР призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Для цього можуть використовуватись дані з інших держреєстрів та баз даних з метою перевірки задекларованих у заяві підстав для надання відстрочки (23 стаття закону про мобілізацію).
Порядок розгляду заяви на відстрочку та поданих документів
Заява та подані до неї підтверджуючі документи вивчаються комісією. Комісія оцінює законність вказаних заявником підстав на відстрочку, у зв’язку з чим правомочна зробити необхідні запити до державних органів або скористатися інформацією з публічних е-реєстрів.
Строк розгляду заяви становить 7 днів, який починає відлік від дати надходження, та не може перевищити наступного дня після отримання відповідей органами держвлади на уточнюючі запити.
За результати розгляду заяви комісія приймає рішення про надання відстрочи або відмову, що оформлюється протоколом.
Позитивне рішення надається військовозобов’язаному у вигляді довідки із зазначенням строку надання відстрочки (додаток 6 до 560 Порядку).
Відмовне рішення про відстрочку - у формі повідомлення з відповідним мотивуванням (додаток 7 до Порядку 560). Таке рішення передбачає можливість його судового оскарження.
У будь-якому випадку заявник інформується про результати розгляду телефоном, поштою або е-мейлом, у крайній термін, на наступний день після відповідного рішення.
Що робити у випадку добігання кінця терміну відстрочки від мобілізації, зазначеного в рішенні комісії?
У разі незмінності обставин, які слугували підґрунтям для прийняття рішення про відстрочку, а лише завершенням терміну самого такого рішення, необхідно подавати заяву на продовження цього строку.
Подається така заява знову на розгляд комісії. Форма подачі може бути як паперова, так і електронна – через е-кабінет призовника, військовозобов’язаного і резервіста.
У будь-якому разі розпочати цей процес краще заздалегідь та не залишати на останні дні строку дії відстрочки.
Хто може допомогти подати заяву на відстрочку від армії
Допомогу можна чекати від правознавця, який спеціалізується на врегулюванні таких питань.
В команді адвокатського об’єднання Актум представлений адвокат відстрочка від мобілізації, який перевірить наявність підстав для цього, допоможе написати заяву на відстрочку від мобілізації, підготувати необхідний пакет документів для її отримання, стежити за ходом розгляду, а також, за необхідності, на боці клієнта буде оскаржувати неправомірні, дії, бездіяльність або рішення посадовців.